MASTITIDA
- Nikola Blehová
- Nov 14, 2023
- 2 min read
Mastitida je zánět prsu, který se nejčastěji objevuje u kojících žen. Tento zánět je nejvíce vyvolaný bakterií (např. zlatý stafylokok), kdy vstupní branou je obvykle trhlinka nebo ranka na bradavce.
Je však nutné upozornit, že mastitida se poměrně často zaměňuje s retencí mléka (ucpáním mlékovodu), který je v šestinedělí výrazně častější a nejde v podstatě o skutečný zánět. Zánětlivé onemocnění prsu v šestinedělí patří mezi nejzávažnější problémy při kojení. Mastitida na rozdíl od retence mléka většinou postihuje zevní kvadranty prsní žlázy a často jsou postiženy i lymfatické mízní uzliny (v oblasti podpaží). U retence mléka je zduření lymfatických uzlin výjimečné.
PŘÍZNAKY MASTITIDY
zarudnutí, zčervenání, zduření
silná bolest
teplota až horečka 40 °C
bolestivý dotek, horké místo
bulka – zatvrdlé místo na prsu
velká únava, bolest svalů a klubů
zimnice, bolest hlavy, schvácenost
kojení je bolestivé
dítě může začít odmítat postižené prso
může se objevit krev či hnis v mléce
LÉČBA MASTITIDY
Důležité je KOJIT, KOJIT, KOJIT! Nepřestávat v kojení. Ano, je to velice bolestivé a nepříjemné kojit z postiženého prsu, ale opravdu zánět prsu není důvodem pro to, abyste nemohla pokračovat v kojení. Naopak, pokračování v kojení je prvním krokem k úlevě od bolesti a ke zlepšení situace.
Kojení při zánětu prsu je pro dítě bezpečné, protože tělo matky uvolňuje při zánětu protilátky ve zvýšené míře.
Doporučuji častější kojení, střídání poloh při kojení a správnou techniku kojení.
Pokud je maminka unavená z kojení, může odstříkávat do pocitu úlevy.
Před kojením prs nahřejeme buď teplou sprchou, hřejivým polštářkem nebo termoforem.
Prs při kojení citlivě stlačujte v místě, kde je bulka.
Po kojení prs chladíme studenými obklady, hydrogelovými obklady nebo potřít tvarohem.
Důležité je odpočívat, dostatečný spánek (Ano, s miminkem to moc nejde :D.. ale zkuste požádat manžela či babičku o pomoc, abyste alespoň trochu energie nasbírala)
Dostatečný příjem tekutin, kvalitní stravy či vitamínů.
Proti horečce, bolesti můžete užívat paralen nebo ibuprofen.
Pokud se situace nezlepšuje do 24 hodin nebo je stav vážný, navštivte lékaře (svého ošetřujícího gynekologa nebo ambulanci v porodnici. Obvykle lékař předepíše antibiotika a zhodnotí další postup.
Absces prsu
Neléčený zánět prsu může přejít v tzv. absces prsu – v prsu se vytvoří uzavřené ložisko naplněné hnisem, které je nutné odstranit operativně (drenáží, punkcí).
Prevence
Mezi základní preventivní opatření pro vznik mastitidy patří:
Zvládnutí techniky kojení, neomezování délky kojení, edukace žen se zaměřením na nácvik ručního odstříkávání mléka u přeplněných prsů.
Včasná a rychlá reakce u stázy mléka, edukace matky se zaměřením na kontrolu prsů a poučením o nutnosti rychle reagovat – častějším přikládáním, nahříváním prsů před kojením, masážemi prsů s poučením, že pokud příznaky do 24 hodin od začátku obtíží neustoupí, je třeba vyhledat co nejdříve zdravotnickou pomoc. Zvláštní pozornost je třeba věnovat této problematice u žen s poškozenými bradavkami.
Důraz na odpočinek kojící matky a pomoc ostatních členů rodiny.
Důsledné dbát na hygienu rukou. Nemělo by se tedy zapomínat ani na dostatečnou sterilizaci odsávaček i všech kojících pomůcek.
I když maminky často dělají vše pro to, aby předešly mastitidě, může se objevit. Vhodné je již během těhotenství zkontrolovat u maminky typ bradavek a v případě plochých nebo vpáčených bradavek doporučit po konzultaci s gynekologem od 6. měsíce gravidity formovače bradavek.
Během kojení je pak v první řadě nutné dodržovat hygienu prsů, pečovat o ně, ošetřovat bradavky vhodnými mastičkami, zabránit vzniku trhlinek a zranění. Ta nejčastěji vznikají při nesprávné technice kojení a nesprávném přisátí dítěte. Pokud má maminka pochybnosti, nebo si není jistá, zda dělá vše správně, je vhodné se poradit s laktační poradkyní.
Comments